Oko na kierowców

Oko kamery policjanci zaprzęgli do walki z kierowcami nie stosującymi się do przepisów. Dzięki tzw. ruchomemu stanowisku dowodzenia (RSD) funkcjonariusze nakryli na gorącym uczynku łamania przepisów 38 kierujących.

W ubiegłym roku powiecie cieszyńskim w wypadkach drogowych zginęło 18 osób, z czego 7 to piesi. Dlatego funkcjonariusze podejmują szereg działań mających na celu ograniczenia oraz, w miarę możliwości, wyeliminowania zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj (10.03.2016) patrole ruchu drogowego uczestniczyły w działaniach „Pieszy” - mundurowi przyglądali się zrachowaniom kierowców na przejściach dla pieszych w naszym regionie.

- Cieszyńscy stróże prawa byli wspierani przez policjantów z KWP w Katowicach, którzy obsługiwali specjalny pojazd rejestrujący wykroczenia tzw. ruchome stanowisko dowodzenia (RSD). Samochód wyposażony jest m.in. w obrotowe kamery, anteny i monitory. Pojazd ma też własne zasilanie oraz urządzenia do nagrywania oraz sprzęt połączony z Internetem. W powiecie cieszyńskim pojazd ustawiony był na ulicach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych. Załoga RSD rejestrowała wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu. Następnie informacje ze stanowiska przekazywane były do znajdujących się w pobliżu patroli. Te z kolei zatrzymywały kierowców naruszających prawo – relacjonuje st. asp. Rafał Domagała, rzecznik prasowy cieszyńskiej Policji.

Kilka godzin takich działań przyniosło łącznie 38 wykroczeń. - Wszystkie naruszenia zostały popełnione przez kierowców. Aż 21 kierujących pojazdami dopuściło się wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Jeden nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu. Pozostałych 16 naruszeń przepisów drogowych dotyczyło m.in. nieskorzystania z zapiętych pasów bezpieczeństwa, niestosowania się do znaków i sygnałów oraz braku badań technicznych. Łącznie mundurowi ukarali mandatami 36 kierowców. Policjanci skierowali również do sądu jeden wniosek o ukaranie oraz zastosowali jedno pouczenie – informuje rzecznik.

red.

fot. mat.pras. fot. mat.pras. fot. mat.pras.
źródło: OX.PL/KPP Cieszyn
dodał: NG 2016-03-11 14:43:19
Komentarze
11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-03-11 18:31:28
Przepierón: Mogliby też zająć się tą psią burżuazją i ich obsrańcami trawnikowymi. Tak ustawić kamery żeby obserwować pieszych i psiarzy.
2016-03-12 06:46:51
kudaasek: Mogliby, ale za niski dochód do budżetu z mandatów za psie kupy... ;)
2016-03-12 09:04:12
Przepierón: Za zaśmiecanie mogą wystawić od 50 - 500 zł , niech wystawiają 500 zł to już coś dla budżetu.
2016-03-12 09:26:37
kudaasek: No mogą, mogą... a tak bardziej na poważnie, to zdrowy rozsądek nakazuje skupić się na tym, co stwarza większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Wdepnięcie w kupę wielkiej szkody nie czyni, ale to nie zmienia faktu, że okresowe przeprowadzenie takiej akcji przyniosłoby jakieś efekty. Zaraz wieść by się rozniosła, że \"panią Janinkę z jej burkiem nakamerowali i teraz płacić musi\". Nie ma lepszej lekcji jak dostać kopa w d... lub po kieszeni.
2016-03-12 11:32:43
matyjas4: Wyeliminować niechronionych uczestników ruchu to rozumiem a chronionym dać nagrodę ?
2016-03-12 11:41:46
kudaasek: Przecież chronieni uczestnicy ruchu dostali nagrody. Jak można przeczytać w artykule, wykryto 38 wykroczeń za popełnienie których 36 chronionych uczestników ruchu zostało nagrodzonych mandatami :).
2016-03-12 21:04:49
MarcinD: A pytanie, ilu pieszych otrzymało mandaty? Za wejście na przejście dla pieszych z komórką przy uchu wprost przed maskę samochodu bez uprzedniego rozejrzenia się, czy mogą to bezpiecznie zrobić? Za przebiegnięcie na czerwonym świetle? Rozumiem, że policjanci nie patrzyli tylko i wyłącznie na kierowców?
2016-03-12 23:12:16
Optimist: Nie dalej jak wczoraj na Wyższej Bramie kobieta na przejściu - przy czerwonym świetle - wlazła mi prosto pod samochód i musiałem nieźle hamować, by nic się nie stało. Żeby było śmieszniej, osłaniała się parasolką i nawet nie raczyła sprawdzić czy coś nie nadjeżdża. A będąc już na chodniku obejrzała się i zrobiła wręcz oburzoną minę i dziwny gest.<br />Uważam że policjanci wzorem nieoznakowanych pojazdów na drogach powinni założyć nieoznakowane mundury i zacząć łapać tych pętających się po drogach niedoszłych samobójców, bo jak ich można nazwać inaczej.
2016-03-13 16:33:16
ursus_81: Może nie chcieli zobaczyć, a może nie mieli do czego się przyczepić. Ja już nie raz podawałem przykłady spotkane na drodze z udziałem pieszych. Jeżdżę bardzo wcześnie rano, więc tzn. pieszych \&quot;ninja\&quot; widzę mnóstwo. Część z nich to ciągle te same osoby, o tej samej porze i popełniające te same wykroczenia/błędy...
2016-03-15 10:30:54
m.emer: Ja już kiedyś wypowiadałem się na temat pieszych i też jestem zdania że wielu jest kompletnie pozbawionych wyobraźni, sami swoim niewłaściwym nieodpowiedzialnym zachowaniem pakują się pod auto.<br />Nieszczęśnik kierowca, który takiego potrąci z góry ma przechlapane, przypinają mu łatkę \&quot;pirata\&quot; i bardzo trudno wyplątać mu się z kłopotów. <br />Myślę że przyczyną takiego stanu rzeczy są po trosze media, które na okrągło piętnują, a czasami nawet wyolbrzymiają złe zachowania kierowców, a występki pieszych (mało spektakularne) są przemilczane. <br />Co gorsza, coraz więcej mówi się o zwiększaniu uprawnień pieszym, co skutkuje poczuciem bezkarności połączonej częstokroć z bezczelnością (patrz wpis m.in. Optimist)<br />Jak tak dalej pójdzie to kierowca na drodze stanie się intruzem, a pieszy \&quot;świętą krową\&quot;.<br />Tylko czy na pewno chcemy aby tak było (?)... Niech w końcu ktoś na górze przejrzy na oczy... <br />Ps. Na zakończenie pytanie do Policji:<br />Czy działania pod kryptonimem \&quot;Pieszy\&quot; polegają na przyglądaniu się i wyłapywaniu wyłącznie kierowców? Zawsze mi się wydawało że tego typu akcja skupiała się na ujawnianiu i karaniu złych zachowań pieszych. <br />A tu proszę: jakiś paradoks - 38 kierowców i ani jednego pieszego... <br />Czyżby coś się zmieniło? Ależ taaaak - STATYSTYKA !<br />Jak widać Policja w tym temacie też nie pomaga... mają inne priorytety.
2016-03-15 11:37:25
yamah: Teraz potrzebna jest kasa na 500+, a nie tam piesi....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: