Dziś Popielec

Chociaż wiele osób kojarzy datę 14 lutego ze świętem zakochanych, czyli z Walentynkami, 14 lutego 2018 przypada również środa popielcowa. Dzień ten definitywnie kończy huczne zabawy, które były domeną karnawału i rozpoczyna zdecydowanie bardziej refleksyjny czas, jakim jest Wielki Post.

Środa popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post jest ważną datą nie tylko dla chrześcijan (oprócz Katolików okres pasyjny uznają również Luteranie, Anglikanie, Metodyści oraz część kościołów kalwińskich), ale również dla osób o nieco luźniejszym podejściu do kwestii religijnych – wszystko za sprawą faktu, że zwyczajowo przyjęło się unikanie organizacji hucznych zabaw w tym okresie.

Tak więc wczoraj (13.02) odbył się klasyczny śledzik – dzień kiedy ostatni raz można się „legalnie” pobawić, przy akompaniamencie muzyki. Tradycyjnie, osoby które spotkały się aby świętować ostatni dzień karnawału powinny być o północy poczęstowane śledziem, co jest znakiem do zakończenia zabawy. W środę popielcową osoby wierzące wybierają się do kościoła, aby posypać swoje głowy popiołem i usłyszeć tradycyjne „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.

Środa popielcowa to dzień, kiedy katolików obowiązują bardziej restrykcyjne zasady, niż w dni powszednie. Nie jest to święto nakazane, w związku z czym wizyta w kościele nie jest obowiązkowa, jednak księża zalecają tego dnia udział w eucharystii. Tego dnia obowiązuje również post ścisły, co oznacza, że zakazane jest spożywanie pokarmów mięsnych a do syta można zjeść tylko jeden posiłek. Jest to spory problem, dla wierzących zakochanych, którzy mogą stanąć przed sporym wyzwaniem przygotowując romantyczną kolację. Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że ryby, czy też owoce morza nie są niezgodne z duchem postu, nawet ścisłego, o ile oczywiście zachowamy umiar w jedzeniu.

Wielki post w tym roku skończy się 1 kwietnia, kiedy to będziemy przeżywać Niedzielę Wielkanocną. Oznacza to, że praktycznie przez półtorej miesiąca osoby wierzące będą musiały powstrzymać się od udziału w hucznych zabawach. Osoby, które na przykład w tym okresie obchodzą urodziny powinny powstrzymać się od przygotowywania tanecznych imprez, jednak spotkanie w gronie znajomych jest jak najbardziej zgodne z duchem katolicyzmu.

Na okres Wielkiego Postu wiele osób przygotowuje sobie również postanowienia, które stara się spełnić. W przypadku dzieci bardzo często jest to rezygnacja ze słodyczy. Dorośli rezygnują na przykład z drobnych przyjemności, wiele osób decyduje się aby w tym czasie zachować wstrzemięźliwość od alkoholu, inne z kolei starają się nie sięgać po papierosy. 

źródło: ox.pl
dodał: JS 2018-02-14 17:10:40
Komentarze
6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-14 19:45:54
krzysztof.mm: średnia wieku... no, poborowa<br />i kto będzie utrzymywał kastę kapłańską, tych paru dzieciaków?<br />nic dziwnego, że biskupi biorą od każdego, kto im gotów srebrnikami płacić
2018-02-14 20:26:29
bronek91: krzysztof.mm<br /><br />Jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. <br /><br />Może jeszcze z nazwiska powymieniasz tych sprzedajnych biskupów, tak dla pewności. Nie są to czasem ci, na których powołuje się cd minerwa?
2018-02-15 16:30:37
stefanbbn: wszystkie dobre postanowienia nie powinny ograniczac sie tylko do czasu pasyjnego,ale lepsze to jak nic,jesli juz poscimy to pamietajmy Mat.6:16 Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. 17 Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, 18 aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Post powinien sluzyc nam do koncentracji na Bogu.
2018-02-15 19:43:37
bronek91: stefanbbn<br />Dokładnie, cytat jak nic odnosi się również do fałszywej skromności Francisza;D:D:D
2018-02-16 05:57:09
krzysztof.mm: im głupsza teza, tym większe głupka zadowolenie
2018-02-16 18:10:44
bronek91: Krzysztof.mm gołym okiem widać iż popłuczyny po postkomunie i znaczna część wierchuszki KK w Polsce razem z Franciszkiem teologiem od wyzwolenia stanowią przykład tej samej mieszany jednorodnej przelanej do różnych naczyń. Czasy się zmieniają, krzysztof.mm furt na tym samym klęczniku a cd minerwa już chyba odleciała na grzędę:D:D:D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: